Keresés
Close this search box.

A gyógynövények vásárlása és gyűjtése

összegyűjtött gyógynövények az erdőben egy farönkön

Vadon termő orvosság

A vadon termő gyógynövények gyűjtését, keresését az amerikai botaniku­sok szakzsargonjával „wildcraftingnak” nevezik. (Wild jelentése: vad, vadon; craft: mesterség, szaktudás.) A vadon termő növényekből termé­szetesen nem jutunk standardizált kivonathoz. A szabadban végzett fizikai és szellemi tevékenység azonban kárpótol bennünket: mély kapcsolat alakul ki köztünk, a növény, valamint otthona, a vadon között, s ennek már önmagában is gyógyító hatása van.

Nekem mint botanikusnak a növénygyűjtés könnyű feladat, jól isme­rem növényeimet, és több mint hatvan éve járom a vadont. Természete­sen a vadon termő gyógynövények begyűjtése kockázatos lehet, ezért csak akkor próbálja ki, ha biztosan felismeri a keresett növényeket. (Em­lékszem egy idős házaspárra, akik összetévesztették a gyűszűvirágot a fekete nadálytővel. A gyűszűvirágból állítják elő a digitáliszt – szíverősítő gyógyszer és ez a tévedés, sajnos, halálos következményekkel járt.)

Azt tanácsolom mindenkinek, aki nem igazán járatos a botanikai terepmunkában, hogy messzire kerülje el a vadnövénygyűjtést, esetleges veszélyei miatt. Aki viszont tudja, mit csinál, rengeteg hasznos gyógynö­vényt találhat, amint kilép a háza kapuján.

Ha még nem ismeri ki magát a füvek világában, sok örömöt találhat abban, ha megpróbál többet megtudni róluk. A legtöbb nagyvárosban működnek botanikai szervezetek – múzeumbarát csoportok, turista egyesületek vagy természetbarát szervezetek -, amelyek tanfolyamokat tartanak a környéken megtalálható ehető és gyógyító növények felismeréséről. Szenvedélyes gyűjtögető vagyok, ezért tapasztalatból tudom, hogy a kirándulás sokkal szórakoztatóbb, ha menet közben találunk némi rágcsálni valót, egy-egy növényt az ösvény mentén.

Saját termés a lakásban

Az otthoni növénytermesztés, a vadnövények gyűjtéséhez hasonlóan, nem standardizált, hanem ömlesztett növényi anyagot eredményez. Ez a tevékenység még a gyűjtögetésnél is mélyebb lelki kapcsolatot teremt az orvosságainkkal, ezért nagyon pártolom.

Mindegy, mit termesztünk, a kertészkedés gyógyhatású hobbi. Az alapján, amit a lélek és a test összefüggéseit szem előtt tartó gyógyászatról tudunk, biztos vagyok benne, hogy a saját termesztésű gyógynövények jobban hatnak, mint amit a boltban veszünk.

Szeretem füvészkertemet, de a gyógynövények termesztéséhez nem feltétlenül kell birtok, még csak kert sem. Elég egy konyhai ablakpárkány, ahol cserépben aloét nevelhet, amely azonnali elsősegélyt nyújt, pl. ha égési sérülés éri. (Csak tépje le a növény egyik levelét, hasítsa fel, és kenje a kifakadó sárgászöld gélt az égett bőrfelületre!)

Sok más gyógynövény is van, amelyet az ablakpárkányon vagy a hát­só verandán nevelhet. A városlakók helyet találhatnak gyógynövényeik­nek a tetőkertben, az udvaron, a balkonon vagy éppen a vészkijárat mellett. Meglehetősen sok, fűszerként is használt, a félszáraz éghajlatú te­rületeken őshonos gyógynövény ugyancsak jól megél a napos konyhai ablakpárkányon. íme néhány, amelyek termesztését fontolóra veheti:

  • Bazsalikom. Ez a rovarűző növény kellemetlen szájszag és fejfájás ellen ajánlható.
  • Metélőhagyma. Unokatestvéreivel, a fokhagymával, a póréhagy­mával és a vöröshagymával együtt segít a rák megelőzésében és a magas vérnyomás kezelésében.
  • Kapor. Ez a növény joggal híres a hascsikarás és a túlzott bélgáz­képződés ellenszereként.
  • Édeskömény. Ez a gyógynövény is jó gyomorrontás és emésztési zavarok gyógyítására.
  • Izsóp. A Bibliában is említett izsóp több vírusölő vegyületet tartalmaz, és hasznos a herpesz (1. 208. old.) kezelésére. (Jelenleg vizsgálat alatt áll mint lehetséges AIDS-gyógyszer.)
  • Levendula. E kedves növény néhány változata olyan nyugtató vegyületekben bővelkedik, amelyek felszívódnak a bőrön át. Dobjon belőle fürdővizébe egy marékkal, ha kellemes illatok közepette szeretne ellazulni!
  • Petrezselyem. Ezt a klorofillban gazdag növényt elsősorban a rossz szájszag ellen alkalmazzák. Sok cinket tartalmaz, amely segíti a férfiaknál a nemi teljesítőképességet. (Az éttermekben felszolgált petrezselyem 90%-át mégis eldobják.)
  • Borsmenta. Ez a gyógynövény a hűsítő, csillapító, gyomornyugtató hatású mentol egyik jelentős forrása.
  • Rozmaring. Ez az antioxidánsokban gazdag, ízletes konyhai fűszer segíthet az Alzheimer-kór megelőzésében.
  • Zsálya. Gyógyhatása sok tekintetben azonos a rozmaringéval.
  • Csombor. Az európaiak ezt a gyógynövényt a babból készült ételek­hez adják, hogy mérsékeljék a felfúvódást.
  • Kakukkfű. Az antiszeptikus, gyomornyugtató hatású timol egyik leg­jobb forrása, segít megelőzni a szívrohamot okozó vérrögök képződését.

Fűszerkert a szabadban

Füvészkertemben mintegy 200 növényfaj terem, többségük gyógynö­vény. A növekedési időszakban életem egyik legnagyobb örömforrása, ha a kertben sétálva sorra látogatom a növényeimet.

Amikor naphosszat a számítógépnél ülök, majdnem minden órában szünetet tartok, és járok egyet a kertemben. Amikor leszedek egy marék ezt meg azt, gyakran szedek mentát is, hogy elkészítsem valamelyik aro­más frissítő italomat. Ez hűvös reggeleken általában forró mentateát jelent, forró délutánokon pedig jeges mentateát.

Ezeknek a növényeknek a termesztése és szeretete az egyik legegész­ségesebb tevékenység, szívből ajánlom mindenkinek.

Külön könyvet kellene ahhoz írnom, hogy elmondhassam, hogyan kell a Gyógynövénypatikában említett összes növényt termeszteni. Kerttulajdonosok számára az alábbiakban felsorolok néhány olyan évelőt, amely­nek a termesztését ajánlom. Ezek a növények jól érzik magukat a kertem­ben, és azt gondolom, szépen fejlődnek bárhol a mérsékelt égövben.

  • Barátcserje. Évelő virágzó cserje, amely kiváló gyógynövény női bajok ellen.
  • Aranygyökér. Az antibakteriális hatású aranygyökeret legjobb ár­nyékos helyre ültetni.
  • Citromfű. A citromillatú mézfűnek, melisszának is nevezett, gyomnövénynek számító, vírusellenes hatású citromfűnek nyugtató tulaj­donságai is vannak. Néha úgy néz ki, mintha kipusztult volna, de mindig újraéled.
  • Pycnanthemum muticum. Rovarűző gyógynövény, Európában nem honos.
  • Oregáno. Ugyancsak egy burjánzó mentaféle, amelyben sok az antioxidáns.
  • Gyíkfű. Ez a mentaféle majdnem annyira csodaszer, mint amennyire annak tartják.
  • Fodormenta. Ez a gyógynövény épp olyan jó gyomornyugtató, mint a borsmenta.
  • Közönséges orbáncfű. Egyértelműen a legjobb gyógynövény depresszió ellen.
  • Varádics. E gyógynövény migrénellenes vegyületei részben azono­sak az őszi margitvirágéival.
  • Macskagyökér. E növény gyökerei erős szorongásoldó nyugtatót tartalmaznak. De számítson rá: teájának olyan lesz a szaga, mint a pisz­kos tomazokninak.
  • Ideggyökér. Sok fitoterapeuta ajánlja ezt a gyógynövényt a női sza­porodószervek egészségének megőrzésére.
  • Fűzfa. Könnyen lehántható kérge az aszpirin hatóanyagát tartalmazza.
Shopping Cart
Scroll to Top