Keresés
Close this search box.

A gyógynövények vásárlása és gyűjtése

összegyűjtött gyógynövények az erdőben egy farönkön

Az ömlesztett füvek vásárlása

Gyakran használok ömlesztett gyógynövényeket. Saját kezűleg gyűjtöm be őket közel 2,5 hektáros füvészkertemben (Maryland, Fulton, Herbai Vineyard), ahol 25 éve az otthonom van. Tea mellett ivóleveket is készí­tek belőlük, és ezekkel gyakran ízesítem az ételeket és az italokat.

Nem kell azonban kertészkedni ahhoz, hogy ömlesztett gyógynövény­hez jussunk. Sok egészség- és gyógynövénybolt árul kimért, ömlesztett gyógynövényeket, méltányos áron.

Az ömlesztett gyógynövényekkel egy nagy probléma van. Akár ve­szi, akár saját maga termeszti, soha nem tudhatja pontosan, hogy mennyi hatóanyagot tartalmaznak. Ez a fő hátrányuk az ömlesztett gyógynövé­nyeknek a standardizált kivonatokkal és a gyári gyógyszerekkel szemben.

Az én felfogásom szerint azonban ezt ellensúlyozhatja, hogy az ömlesz­tett gyógynövények használata kicsit több kísérletezésre és a növénnyel való szorosabb kapcsolatra ad alkalmat. Ez olyan szellemi erőforrás, amelyben az amerikai indiánoknak már régóta részük van. Hiszem, hogy ennek gyógyító szerepe van. Számomra legalábbis mindig volt.

Mi a helyzet azonban a biztonsággal

Nincs ok aggodalomra! A könyvben tárgyalt gyógynövények túlnyo­mó többsége még nagy adagban is biztonságos. Ha viszont valamelyik gyógynövénnyel kapcsolatban vagy valamelyik speciális betegség keze­lése során különleges óvatosságra van szükség, arra az adott fejezetben felhívom a figyelmet. Az ömlesztett növények használata tehát nem jelent veszélyt. Gondot inkább az jelenthet, hogy egyes adagok esetleg nem elég hatásosak, mert nincs bennük elegendő aktív hatóanyag a kívánt terápiás hatás eléréséhez.

A változékonysági tényező

Miért nem lehetünk biztosak az ömlesztett füvek hatásosságában? Ennek sok oka van.

  • Genetika.

Egy gyógynövény különböző fajtaváltozatainak hatásos­sága a genetikai eltérések következtében más és más lehet. Például az antiszeptikus hatású vérzőmákban (Sanguinaria) a biológiailag aktív vegyü- let, a sanguinarin szintje tízszeres különbséget mutathat az egyes növények genetikai eltérései miatt. A kakukkfűnek pedig akár egyetlen faján belül is ezer- vagy tízezerszeres eltérés lehet.

  • Termesztési viszonyok.

A termesztés körülményei hatással vannak a növény általános egészségére és életképességére. A sovány talajon, kedvezőtlen éghajlati viszonyok között fejlődő növények hatásossága valószínűleg nem azonos a tápanyagban gazdag talajon, ideális körül­mények között nevelt növényekével. (Meglepő módon a mostoha kö­rülmények gyakran növelik a növényekben a gyógyhatású vegyületek szintjét.)

  • A betakarítás ideje és módja.

Mennyire különböző az érett és az éret­len őszibarack íze, állaga és zamata! A gyógynövények nem érnek be úgy, mint a gyümölcsök, de aktív hatóanyagaik koncentrációja jelentősen vál­tozik életciklusuk során. A ginszenggyökeret az optimális hatásosság ér­dekében nem szabad ötéves koránál előbb betakarítani, de egyes termelők ezt mégis korábban megteszik, hogy minél hamarabb piacra dobhassák tér­menyüket. Az ilyen gyökerekben az aktív vegyületek koncentrációja nem biztos, hogy eléri az optimális szintet.

  • Szárítás.

A friss gyógynövények a legvonzóbbak. Gondolja el, hogy mekkora különbség van a friss és a szárított menta között! Mindkettő men­taillatú és -ízű, de a friss levél sokkal aromásabb, vagyis többet tartalmaz a gyógyhatású mentaolajból. Valahányszor megszagol egy gyógynövényt, a növény esszenciája és ereje picit csökken, mivel hatóereje azokban az aromás molekulákban van, amelyek a szaglószerv receptoraira kerülnek. Ha ezek a molekulák távoznak, megszűnik a növény hatásossága.

Természetesen a gyógynövények nem maradnak nagyon sokáig fris­sek. Ezért fejlesztettek ki a fitoterapeuták olyan recepteket, amelyek a hó­napokig viszonylag könnyen eltartható, szárított gyógynövényekből indul­nak ki. Minél tovább tároljuk azonban a gyógynövényeket, annál gyengébb lesz a hatásuk. A fény, az oxigén és a hő kémiai változásokat indít el, ame­lyek hatására a növények elvesztik erejüket, megáporodnak. Ezért ajánl­ja a legtöbb gyógynövényszakértő, hogy a szárított gyógynövényeket tartsuk légmentes, sötét üvegtartályban és hűvös helyen. Gondos tárolás­sal jócskán meghosszabbíthatjuk az eltarthatóság idejét.

Csomagolás

Általában igaz, hogy ha meg akarja őrizni a gyógynö­vények hatásosságát, legjobb, ha alkoholos tinktúrát vagy glicerines olda­tot vásárol. így a növények akár egy évig vagy még tovább hatásosak ma­radnak. Ugyanez nem mondható el a tasakos teáról, a porított gyógynövé­nyekről vagy gyógynövénykapszulákról, hacsak nem védi őket hozzáadott antioxidáns. A fentieket a fény, az oxigén és a hő gyorsabban károsítja.

Beszéljünk a fűszerekről

A számos, ömlesztve vagy standardizált formában vásárolható gyógynö­vény mellett sok gyógyhatású fűszer is rendelkezésre áll. Néhányuk valószínűleg máris ott áll a fűszerpolcán. Ezek – a paprika, a fokhagyma, a gyömbér és a kurkuma kivételével – nem kaphatók standardizált kivo­nat formájában, és – ugyancsak a fokhagyma kivételével – többnyire el­mondható róluk, hogy trópusi növények. Ezért valószínűleg ömlesztve vagy porított formában tudja beszerezni őket.

  • Szegfűbors. Ennek a trópusi gyógynövénynek összetett aromája van, és enyhíti az emésztési zavarokat.
  • Fahéj. Ez az elterjedt, jóízű fűszer erősen mikrobaellenes hatású, és rendbe teszi a felbolydult gyomrot.
  • Kardamom. Drága fűszer, amelynek serkentő hatása lehet.
  • Szegfűszeg. Bizonyítottan fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatású.
  • Fokhagyma. Ez a csípős fűszernövény joggal kapta az orosz penicil­lin nevet, segít a „veszélyes gyilkosok” – a szívbetegség és a rák – megelőzésében.
  • Gyömbér. A világ legjobb szere émelygés ellen, és hasznos az ízületi panaszok megelőzésében is.
  • Piros csilipaprika. Ez az Amerikából származó fűszer három külön­böző mechanizmus segítségével enyhíti a fájdalmat.
  • Szezámfű. Ennek a növénynek a magjában nagyon sok antioxidáns és más gyógyító vegyület található.
  • Kurkuma. Ez a sárga fűszer nagyon ígéretesnek mutatkozik az ízületi panaszok és a cukorbetegség kezelésében.
Shopping Cart
Scroll to Top