Keresés
Close this search box.

Angina pectoris (szívkoszorúérgörcs)

szívkoszorúérgörcs, szívéhez kapó nő

Meglepően sok, gyógynövényekre vonatkozó információt gyűjthet össze az, aki az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának termeiben nézelődik. Amikor ott dolgoztam, munkatársaim közül sokan kértek tőlem a gyógynövényekre és a különböző egészségügyi panaszok kezelésére vo­natkozóan tanácsot.

Egy viszonylag konzervatívnak számító kollégám – nem az a faj­ta ember, aki természeténél fogva vonzódik a gyógynövényekhez mint orvossághoz – egy napon azzal lepett meg, hogy megkérdezte, milyen gyógyfűfőzetet ajánlok az angina kezelésére, amely több hónapja gyötörte.

Említettem neki a jelen fejezetben is szereplő gyógynövények közül néhányat – a galagonyát és a fokhagymát -, ő pedig megköszönte. Majd később elmesélte, hogy egy héten át gyömbért szedett, s ettől észrevehe­tően jobban érezte magát.

Erről addig még soha nem hallottam. Tudtam, hogy a gyömbér csök­kenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, s ezáltal jó hatással van a szív­működésre, de arról nem volt tudomásom, hogy az angina pectoris ellen is hatásos. Kiderült, hogy kollégámnak igaza volt, tényleg így van.

A szívtáji szorító fájdalom, orvosi nevén angina pectoris. Ez a roham­szerű mellkasi fájdalom, stabil angina esetén valamilyen fizikai meg­erőltetés hatására lép fel. Ez az élénk futástól kezdve a kényelmes sétáig bármi lehet. Instabil angina esetén a fájdalom pihenés közben jelentkezik.

Az anginás roham szívkoszorúér-elmeszesedés (atherosclerosis) kö­vetkeztében lép fel, amelynek során a plakknak nevezett, koleszterinben gazdag, zsíros lerakódás merevíti meg és szűkíti le a szívkoszorúerek ke­resztmetszetét. Az atherosclerosis ezáltal csökkenti a szív vérellátását, s az ennek következtében fellépő tápanyag- és oxigénhiány nagyon erős fáj­dalmat vált ki. Az angina pectoris bármelyik típusának fennállása (de kü­lönösen az instabil angina) arra utal, hogy az érintett személyt szívinfark­tus fenyegeti.

Angina pectoris elleni gyógynövények

Az anginás állapot mindenkinél orvosi kezelést igényel, és életbevágóan fontos az orvos utasításainak betartása. Az előírások között rendszerint nitroglicerin, aszpirin, illetve egyéb, koleszterinszint- és vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedése szerepel.

Az orvos által felírt szerek mellett számos olyan gyógynövényt is kipróbálhat, amely segíthet. Mielőtt azonban bármelyiket használni kez­dené, szedését beszélje meg orvosával!

3 levélGalagonya (Crataegus-fajok)

Európában a galagonyatermés készítményeket széles körben alkalmazzák az enyhe lefolyású anginás rohamok kezelésére.

Széles körű kutatások igazolják, hogy a galagonyakivonat tágítja a szív- koszorúereket, s javítja a szívműködést. Ez viszont növeli a szívbejutó vér és oxigén mennyiségét. A galagonya emellett csökkenti a vér koleszterin­szintjét, ami ugyancsak kedvez a szív és az erek állapotának. Az európai klinikai tapasztalat alapján hosszú időn keresztül biztonságosan alkal­mazható.

Varró Tyler, az Indiana állambeli West Lafayette-i Purdue Egyetem dé­kánja, a farmakognózia (gyógynövénytudomány) nyugalmazott professzo­ra Herbs ofChoice (Válogatott gyógynövények) című könyvében kifej­ti, hogy a galagonya szívre gyakorolt jótékony hatása a növényben található speciális vegyületeknek, az ún. Procia nidin-oligomereknek (OPC) köszönhető. Emellett hatékonyak a flavonoidoknak nevezett vegyületek is, amelyek tágítják a szívkoszorúerek sima véredé­nyeit.

A német E-Bizottság elismeri a galagonyakészítmények hatásosságát számos szívprobléma kezelésében.

A természetgyógyászok napi adagként 240-280 mg kivo­natot ajánlanak. A galagonya erős szívgyógyszer, ezért ne szedje orvosa tudta nélkül!

kettő levélAmmi (Ammi május)

Egy New England-i or­vosi lapban (New England Journal of Medicine) 1951-ben megjelent cikk hangsúlyozza a khellin nevű vegyület angina elleni hatá­sosságát. Az ammi növényben található khellin javítja a szívkoszorúerek ellátását. A cikk szerint a vegyület „biztonságos és hatékony szer az an­gina pectoris gyógyítására”.

Már napi 30 mg khellin is segít, de Michael Murray, elismert termé­szetgyógyász – az Encyclopedia of Natural Medicine (A természetgyógyá­szat enciklopédiája) társszerzője és több, táplálkozással és természetes úton történő gyógyítással foglalkozó tudományos könyv szerzője – napi 250-300 mg ammikivonat szedését javasolja, amelynek meghatározott (rendszerint 12%) a khellintartalma. Ha standardizált kivonat formájában vásárol ammit, a khellintartalomra vonatkozó információt megtalálja a terméktájékoztató címkéjén.

kettő levélAngyalgyökér (Angelica archangelica)

A kalciumcsatoma-blokkoló szereket gyakran adják anginás rohamok esetén, míg az angyalgyökér tizenöt olyan vegyületet tartalmaz, amelyek hatásmechanizmusa megegyezik e csator­nablokkoló vegyületekével. Hasonló vegyületek vannak jelen az ernyősvirágzatúak családjába tartozó más növényekben is, például a sár­garépában, a zellerben, az édesköményben, a petrezselyemben és a pasztinákban.

Ha jómagam érintett lennék a betegségben, a fenti növények mind­egyikét összekeverném egy italban, amely angyalgyökér-, sárgarépa-, zeller-, édeskömény-, petrezselyem- és pasztinákléből, kevés vízből és fűszerekből állna.

Közismert, hogy a vegetáriánus életmódot folytatók között igen ritka a szívbetegség. Ezt rendszerint az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasz­tásával magyarázzák. Szerintem azonban részben annak is köszönhető, hogy sok ernyősvirágzatú növényhez jut a szervezetünk.

kettő levélFekete áfonya (Vaccinium myrtillus)

A fekete áfonya antocianinoknak nevezett vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkentik a koleszterinszintet. A gyógynövény emellett értágító hatású, és csökkenti a vérnyomást. Az antocianinok gátolják a szívinfarktust előidéző vérrögképződést.

Amíg a gyógyszergyárakban nem kezdődnek el az antocianinokat ku­tató munkák, addig nem tudjuk, milyen hatékonysággal segítenek ezek a vegyületek a szívkoszorúerek megbetegedésének megelőzésében. Egy do­log azonban biztos: az antocianinok nemcsak a fekete áfonyában fordul­nak elő, hanem például a földi szederben, a fekete törpeberkenyében, a mál­naszederben, a fekete ribiszkében, a fekete szederben, a cseresznyében, a vörös áfonyában, a kék szőlőben és a piros málnában is. Feltehetően e gyü­mölcsök mindegyike segít az angina megelőzésében és gyógyításában.

kettő levélFokhagyma (Allium sativum) és vöröshagyma (Allium cepa)

Mindkét csípős fűszernövény közvetve gyógyítja a szívbetegségeket, mi­vel csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, valamint megakadályoz­za a szívinfarktust előidéző vérlemezek összecsapódását.

Egy tanulmány szerint napi egy gerezd fokhagyma elfogyasztása 9%-kal csökkenti a koleszterinszintet. Minden 1%-nyi koleszterinszint-csök- kenés 2%-kal csökkenti a szívinfarktus kockázatát. így napi egy gerezd fok­hagyma elfogyasztása 18%-kal csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A vö­röshagyma is hasonló, de gyengébb hatású.

kettő levélFűzfa (Salix-fajok)

Tanulmányok kimutatták, hogy az aszpirin kis – napi 30-325 mg (ez utóbbi a szokásos felnőtt adag) közötti mennyiségben segít a szívinfarktus megelőzésében, mert akadályozza a vérlemezek összecsapódását, a vérrögképződést. Ez igen fontos tulajdonságot jelent az anginás betegek számára.

A fűzfakéreg tulajdonképpen aszpirintartalmú gyógynövény. Napi egy-két csésze fűzfakéregtea elfogyasztásával valószínűleg ugyanazt a ha­tást érhetjük el a szívinfarktus megelőzésében, mint a javasolt, kis adag aszpirin szedésével. (A legújabb kutatások történetesen azt is kimutatták, hogy az aszpirin – s így bizonyára a fűzfakéreg is – a vastagbélrák meg­előzésében is segít. Vagyis alkalmazása mellett több érv is szól.) Ne fe­ledje azonban, hogy ha allergiás az aszpirinre, akkor valószínűleg jobb, ha kerüli az aszpirinhez hasonló hatású gyógynövények szedését is!

kettő levélGyömbér (Zingiber officinale)

Miután minisztériumi munkatár­sam arra késztetett, hogy utánanézzek a gyömbér anginaellenes tulajdon­ságainak, Paul Schulick, New England-i gyógynövényszakértő Ginger: Common Spice and Wonder Drug (Gyömbér: közönséges fűszer és csoda- gyógyszer) című könyvében azt olvastam, hogy ajánlja a növényt szívin­farktus ellen. Schulick ugyancsak e könyvében utal arra, hogy napjaink­ban az egyik izraeli kardiológiai klinikán napi fél teáskanálnyi gyömbérpor fogyasztását javasolják.

Úgy tűnik, hogy a gyömbér antioxidáns anyag, amely némileg meg­védi a koszorúereket a koleszterin által előidézett károsodás ellen. A gyöm­bér ugyanúgy erősíti a szívműködést, mint a digitalisz gyógyszer. Ha an­ginám lenne, rendszeresen szedném a gyömbért, és bőségesen alkalmaz­nám ételeim ízesítéséhez.

kettő levélKudzubab (fojtóbab, Pueraria lobata)

Kínai klinikai vizsgála­tok igazolják a kudzubab anginával szembeni jótékony hatását. Az egyik kísérlet során 71 ember szedett napi 10-15 g gyökérkivonatot 4-22 hétig. Ez alatt az idő alatt közülük 29-en mutattak jelentős, 20-an némi, 22-en pedig kevés vagy semmilyen javulást.

A kudzubabkivonat tágítja a szívkoszorúereket, növeli a vérellátást, és csökkenti a vérnyomást. Elősegíti a szívritmus stabilizálását is. A kísér­letben részt vevő embereken a kudzubabgyökér-készítményeknek semmi­lyen mellékhatását nem észlelték.

kettő levélPorcsin (Portulaca oleracea)

Az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek megvédik a sejteket a szabad gyökök (az agresszív, többletelekt­ronnal rendelkező oxigénmolekulák) okozta károsodástól. Emellett kulcs­szerepet játszanak a szívinfarktus megelőzésében is. Különféle típusú szívbetegségekben szenvedőknek javaslom a porcsint, mert bővelkedik antioxidánsokban, s a növények közül ebben van a legtöbb ómega-3 zsír­sav. Az ómega-3 zsírsavak olyan jótékony hatású zsírok, amelyek ugyan­csak szerepet játszanak a betegség megelőzésében.

levélLen (Linum usitatissimum)

A lenmag bőven tartalmaz alfa- linolénsavat, amely vegyület sokak szerint szívvédő tulajdonságú.

levélLigetszépe (Oenothera biennis)

A ligetszépében bőségesen található gamma-linolénsav (GLA). Ez a vegyület csökkenti mind a vér koleszterinszintjét, mind pedig a vérnyomást. A GLA emellett gátolja a vérlemezek összecsapódását, így véralvadásgátló tulajdonsággal is rendel­kezik. Barátom, C. Leigh Broadhurst (PhD) geokémikus, táplálkozásgyógyászati szakértő, a ligetszépe és a lenmag együttes alkalmazását ajánlja.

levélMedvegyökér (Ligusticum chuanxiong)

Ez az ázsiai gyógy­növény – Albert Leung (PhD) gyógynövénykutató és Steven Foster, elismert arkansasi gyógynövényszakértő és fényképész szerint – szintén gátolja a szívinfarktust előidéző vérlemezek összecsapódást. Az Encyclopedia of Natúral Medicine (A leggyakrabban előforduló természetes összetevők enciklopédiája) című könyvükben megemlítik, hogy ez a gyógynövény az angyalgyökérben található vegyületekhez hasonló anyagokat tartalmaz. Ezek a vegyületek tágítják a szívkoszorúereket, és ezáltal javítják a szív vérellátását. Ezek után nem meglepő, hogy Kíná­ban az angina és más szívbetegségek gyógyításában a medvegyökeret ha­tásosan alkalmazzák.

Shopping Cart
Scroll to Top