Keresés
Close this search box.

Ájulás

ájulás, ájult nő

Ájulás ellen gyógynövény? A kép, amely a kérdésre beugrik, egyértelműen az előző századforduló időszakára jellemző: valaki illatosított zsebkendőt lenget egy alélt nő orra előtt. S igaz, ami igaz, a nők meglehetősen sokat ájuldoztak azokban az időkben. Ez gyakran azért volt, mert túl szorosra húzták derekukon a fűzőt.

A népi gyógyászat számos különböző „repülősót” ajánl, erősen illa­tosított anyagokat, amelyek felélesztik a kábultat, és visszahozzák a tel­jes éberség állapotába.

Az ájulás (kollapszus) vagy rövid ideig tartó eszméletvesztés nem más, mint a tudat hirtelen elvesztése az átmeneti agyi vérellátási zavar következtében. Kiváltó okai közt szerepelhet az éhség, a kimerültség, a súlyos érzelmi megrázkódtatás, a szívritmuszavar és a fájdalom. A nagyon me­leg, fülledt levegő is okozhatja.

Ha ájulás környékezi, alapszabály, hogy feküdjön a hátára, és emel­je fel a lábát, hogy minél több vér kerüljön az agyába. Vagy üljön le, és hajtsa a fejét a térde közé, ami ugyanezzel az eredménnyel jár.

Az eszméletvesztést a fentieken túl még számos betegség is kiválthat­ja, s ezek némelyike meglehetősen súlyos, például a szívinfarktus és a vér­képzési rendellenességek. Ha hajlamos az ájulásra, vagy többször, látszó­lag ok nélkül elájul, feltétlenül keresse fel orvosát!

Ájulás elleni gyógynövények

A fitoterapeuták ma már nem javasolják, hogy rutinszerűen hordjunk ma­gunknál repülősót. Ha azonban valaki ájulásra hajlamos, van néhány olyan gyógynövény, amely enyhítheti a problémát, s amelyet a keze ügyé­ben tarthat.

kettő levélAusztrálkender (Sida rhombifolia)

Ausztrál kender

A Kanári-szigetek lakói teát főznek e gyógynövény leveleiből. Nem csodálkozom ezen, mivel a nö­vény efedrint tartalmaz, amely a központi idegrendszert hatékonyan ser­kenti és csökkenti a nyálkahártya-duzzanatot. Én erős tea formájában próbálnám ki, vagyis mintegy öt teáskanálnyi szárított gyógynövényt ten­nék egy csészényi forró vízhez. Mindaddig áztassa, amíg a tea ki nem hűl!

kettő levélBársonymályva (Sida cordifolia)

bársony mályva

íme egy gyógynövény, amely bőven tartalmaz serkentő hatású efedrint. A növény magjában található belőle a legtöbb. Serkentő hatása miatt a bársonymályvát még a narkolepszia ellenszereként is alkalmazták. Ez olyan betegség, amelyben az érintett, szándéka ellenére, egyik pillanatról a másikra elalszik.

Készítsen erős teát, öt kiskanálnyi gyógynövényből és egy csészényi forró vízből készíthet. Hagyja ázni, míg ki nem hűl! Érrendszeri betegség esetén csak az orvos jóváhagyása mellett szedje.

kettő levélEukaliptusz (Eucalyptus globulus)

eukaliptusz

Ennek a gyógynövénynek erős, átható illata van, amelyet mindenki jól ismer, aki már szagolta a sok helyen kapható, légzéskönnyítő bedörzsölőt. Manapság az eukaliptusz hatása hasonlít leginkább a repülősóhoz. Az aromaterapeuták azt ajánlják, hogy csöppentsünk egy-két csepp eukaliptuszolajat egy zsebkendőre, és tartsuk az ájult orra alá, hogy magához térjen. (Vigyázat, az eukaliptuszolajat tilos lenyelni!)

Az eukaliptuszban sok cineol is található. Ez a serkentő hatású vegyület minden olyan gyógynövényben megtalálható, amelyet az aromaterape­uták ájulás esetén javasolnak. Ezért, amikor az érintett személy már többé – kevésbé magához tért, adjon neki eukaliptuszteát, amely egy csészényi forró vízből és egy-két teáskanál szárított és aprított eukaliptuszlevélből készül.

kettő levélKardamom (Élettana cardamomum)

kardamom

Az arabok évszázadok óta kardamomot tesznek a kávéjukba, mert afrodiziákumnak (nemi ajzószer) tartják e növényt. Nem esküszöm meg rá, hogy a kardamom serkenti a ne­mi vágyat, de kétségtelenül serkentőleg hat a központi idegrendszerre.

Az adatbázisom szerint a kardamom a cineol leggazdagabb forrása. A különlegesség kedvéért gyakran teszek egy-két kardamommagot a teám­hoz vagy a kávémhoz.

Shopping Cart
Scroll to Top