Keresés
Close this search box.

Megfázás ellen alkalmazott 7 gyógynövény

Megfázás ellen alkalmazott hét gyógynövényt ábrázol a kép

Egy átlagos megfázás általában tíz napon belül véget ér, de nem példanélküli, hogy akár két hétig is eltarthat. Mivel nincs időd arra, hogy a szipogás hátráltasson, íme hét hasznos gyógynövény, amivel elősegítheted, hogy a nátha okozta kényelmetlenség rövided idő alatt elmúljon.

A megfázás mögött vírusos vagy bakteriális eredetű fertőzés áll, amely a felső légutakat támadja meg. A leggyakoribb tünetei, a köhögés, a torokfájást, az orrfolyás, a láz, a levertség és a folyamatos fáradtságérzet. De akár migrénes fejfájást és izomfájdalmat is okozhat.

Sajnos sokan nem szánnak elég időt arra, hogy kipihenjék az akár 10 napig is tartó betegséget, és betegen járnak el közösségbe, legyen az munkahely vagy akár iskola. Mivel az influenza kórokozóinak nagy része cseppfertőzés útján terjed, így a legyengül immunrendszerrel rendelkezők, nagyon könnyen elkaphatják. De mit is tegyünk, ha már elkaptuk a kórokozót?

A megfázás tüneteinek enyhítésére több módszer is alkalmazható. Az egyik legfontosabb az ágynyugalom és a bőséges folyadékfogyasztás, mivel a láz miatt nagyon sok víz eltávozik a szervezetből, amit oda vissza kell pótolni. Megelőzhető a megfázás réteges öltözködéssel, rendszeres szabadtéri testmozgással, az immunrendszer folyamatos védelmével és a higiéniás szabályok betartásával.

Gyógynövények, amelyek csökkenthetik a nátha tüneteit, valamint elősegíthetik a szervezet gyorsabb regenerációját. 

Kamilla (Matricaria recutita)

A kamilla az egyik legősibb gyógynövény, amelyet a népgyógyászat alkalmaz. Gyulladáscsökkentő hatóanyagai, az azulén és a biszabolol által rendívül hatékonyan csökkentik a megfázás és a meghűlés kellemetlen tüneteit, valamint baktérium (baktériumölő) és gombaellenes (gombaölő) tulajdonságokkal is rendelkeznek.

A kamillatea éppen ezért kitűnően tisztítja a légutakat és enyhíti a megfázás tüneteit, nyugtató hatással van a légzőrendszerre, és elősegíti a szervezetben felgyülemlett pangó, hurutos váladékok mielőbbi ürítését.

A kamillavirág illóolajának hatóanyagai kiváló gyulladáscsökkentők, így teáját torokgyulladás, hörghurut és rekedtség előfordulásakor kifejezetten ajánlott fogyasztani. Az illóolajok emellett segítenek kiűzni a szervezetből a betegséget okozó baktériumokat és vírusokat, valamint fertőtlenítik a véráramot is. Kiváló izzasztó és lázcsillapító hatású. Láz esetén jelentős mennyiségű folyadékot veszít a szervezet a folyamatos verejtékezés miatt, így a megcsappant vízkészletet érdemes kamillateával visszapótolni. Enyhe nyugtató hatóanyagainak köszönhetően redukálja a megfázáskor előforduló erős fejfájást, valamint javítja a közérzetet is. Magas glicintartalma mérsékeli a nátha idején jelentkező izomfájdalmat, izommerevséget. A növény vegyületei hozzájárulnak az orrdugulás megszüntetéséhez, valamint képesek anélkül elpusztítani a káros mikroorganizmusokat, hogy a légutak nyálkahártyájában kárt tennének.

Bodza (Sambucus nigra)

A bodza a népgyógyászat egyik legtöbbet használt gyógyfüve, amit többek között a nátha tüneteinek enyhítésére is felhasználnak. Magas vitamin-és antioxidáns tartalma hozzájárul az immunrendszer megerősítéséhez. Erősen izzasztó hatású, emiatt láz csillapítására is alkalmazható. A növényben lévő flavonoidok gátolják a vírusok és a baktériumok szétterjedését a szervezetben, valamint elősegítik a felgyülemlett méreganyagok gyorsabb kiürítésében. Vírus- és baktériumellenes vegyületei enyhítik a légúti panaszok tüneteit, a hurutos köhögést és az orrdugulást egyaránt. Kiválóan alkalmazható arcüreggyulladás esetén is.

Kakukkfű (Thymus vulgaris)

Dioszkuridész, Plinius és Linné, a régi idők orvosai és botanikusai mind elismerően nyilatkoztak a kakukkfű gyógyító tulajdonságáról.

Mivel a növény nagyon gazdag vitaminokban, ezért nagy mértékben hozzájárulhat a rendszeres alkalmazása az immunrendszer megerősítéséhez. A nagy mennyiségű illóolaj-tartalma lehetővé teszi a fertőzések terjedésének meggátolását, valamint mérsékeli a náthás megbetegedések esetén kialakuló nehézlégzést.

A kakukkfűből készült tea remek gyulladásgátló, köptető és nyákoldó, így fogyasztásával csillapíthatók a torok-és mandulagyulladás tünetei.

A magas flavonoidtartalma által elősegíti a sejtek megújulását, ugyanis antioxidáns és szabadgyök-megkötő hatással rendelkeznek. A kakukkfűből készült tea kiválóan fertőtleníti a légutakat, antibakteriális hatásának köszönhetően pedig megelőzhetővé válik általa a légúti megbetegedések kialakulása.

Bíbor kasvirág (Echinacea purpurea)

Az echinacea az észak-amerikai őslakosok kedvelt gyógynövénye, amely mára hatalmas népszerűségre tett szert a világ szinte minden pontján. A kasvirágból készült teát már akkor érdemes elkezdeni fogyasztani, amikor a nátha tünetei először megjelennek, ugyanis így akár meg is akadályozható a megfázás kialakulása, vagy jelentősen lerövidíthető a gyógyulás időtartama.

Remek gyulladáscsökkentő, meggátolja a torokgyulladást okozó streptococcus baktérium tovább szaporodását. Kúraszerű alkalmazás által tapasztalható meg a legjobban antibiotikus hatása, mert redukálja a vérben lévő baktériumok számát. Erősíti az immunrendszert, tisztítja a nyirokrendszert, és növeli a szervezet ellenálló képességét a fertőző betegségekkel szemben.

Hársfa (Tilia)

A kamilla mellett a hársfa az egyik legtöbbször felhasznált gyógynövény megfázás esetén.

A növényben található cseranyagok, vitaminok, illóolajok és antibakteriális hatású flavonoidok támogatják az immunrendszer működését.

A hársfa teája izzasztó hatású, csillapítja a lázat és a vele járó fejfájást egyaránt. Köptetőként és nyákoldóként is használják a hársfa főzetét, amely segít felszakítani a légzőrendszer területén lerakódott hurutos váladékokat, és támogatja azok gyors távozását a szervezetből. Gőzölésre, inhalálásra is gyakran alkalmazzák a hársfavirág főzetét, ugyanis ily módon rendkívül hatékonyan szünteti meg az orrdugulást, és segíti elő a légutak megtisztulását.

Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

Mivel a zsályát minden betegség gyógyítójának tartották, így nem meglepő, hogy megfázás esetén is kitűnő választás. Legfőképpen torokfájás és köhögés esetén érdemes alkalmazni. A zsályában található nagy mennyiségű illóolaj nemcsak fertőtlenítő, hanem gyulladásgátló hatással is bír, ezáltal szünteti meg a torok égő, kaparó érzését, a köhögést és a rekedtséget is egyaránt. A zsálya tea kúraszerű alkalmazása megtisztítja az egész légzőrendszer területét és elősegíti az orrdugulás megszűnését.

Körömvirág (Calendula officinalis)

A körömvirág igen sokoldalú növény, megfázás esetén sem szabad jótékony hatóanyagait nélkülöznünk. Erős gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően kiválóan enyhíti a torok-és mandulagyulladás tüneteit, és még az immunrendszert is erősíti.

A megfázás tüneteinek csökkentésére kiváló keverék készíthető az alábbi módon:

  • 2 rész hársfa
  • 2 rész kamilla
  • 1 rész körömvirág
  • 2 rész bíbor kasvirág
  • 1 rész orvosi zsálya
  • 1 rész bodzavirág
  • 2 rész kerti kakukkfű

Az alábbi egyvelegből 1 teáskanálnyi mennyiséget kell leforrázni 300 ml vízzel, majd 10 perc ázást követően le kell szűrni a kész teát. Melegen ajánlott a bevitele naponta 2 alkalommal!

EZ IS FONTOS LEHET!

Shopping Cart
Scroll to Top