Keresés
Close this search box.

Alzheimer-kór

alzheimer kórban szenvedő idős férfi

Közel egy évtizede négy különböző ember keresett meg gyors egymásután­ban, egymástól teljesen függetlenül. Mindannyian arra kértek, szerezzek nekik Huperzia serratát (györgyfű). Ugyanis azt hallották, hogy a növényből kinyerhető huperzin nevű vegyület lassítja az Alzheimer-kór kifejlődését. Ezeknek az embereknek vagy az édesapja vagy az édesanyja szenvedett ebben a betegségben, ezért valamennyien elszántan kutattak bármi után, ami segíthet.

Ezt megelőzően soha nem hallottam arról, hogy a Huperzia serratát (györgyfüvet) alkalmazták volna Alzheimer-kór ellen, ezért utánanéztem. Megtudtam, hogy a Huperzia a korpafűfélék (Lycopodiaceae) családjához tartozó harasztok egy részének másik neve, s ezek közül saját füvészkertemben is nő egy.

Vigyázat! E növényi család tagjainak testtájaiban toxikus alkaloidok is előfordulnak, pl. a likopin, ezért csak kereskedelmi forgalomban lévő, az OGYI vagy az OKK-OÉTI által engedélyezett készítményt fogyasszon! A györgyfű Magyarországon védett növény, eszmei értéke 10 000 Ft.

Korpafűből kinyert vegyületek az agyszöveteknek

Korpafű gyógynővény

Homályosan emlékeztem arra, hogy volt egy indián törzs, amelynek tag­jai korpafüvet (Lycopodiumot) ettek. Némi kutatás után meg is találtam, hogy ez az Egyesült Államok keleti részén élő csippeva törzs volt. Meg­kóstoltam a kertemben növő korpafüvet, de nem találtam túl ízletesnek. A vizsgálódást folytatva azonban néhány érdekes megfigyelést tettem: a csippevák által kedvelt két korpafűfaj huperzint tartalmazott.

Kutatók kimutatták, hogy a huperzin gátolja az acetil-kolin – az agy­ban található ingerületátvivő vegyület (neurotranszmitter) – lebomlását. Ez a vegyület kulcsfontosságú szerepet tölt be a megismerésben és a meg­értésben. Az Alzheimer-kórban szenvedők esetében gyakori a csökkent acetil-kolin szint. Mindmáig nem világos, hogy vajon az acetil-kolin hiánya váltja-e ki a betegséget, vagy az már a kór fellépésének az ered­ménye. Az Alzheimer-kór kutatói ennek ellenére kitartó munkával kere­sik azokat a gyógymódokat, amelyek megakadályozzák az acetil-kolin kémiai lebomlását, vagy a vegyület prekurzorát (előanyagát), nevezete­sen a kolint juttatják el az agyszövetekhez. Úgy tűnik, egyelőre azok a szerek – többek között gyógynövények – jelentik a legjobb gyógymódot ez ellen a betegség ellen, amelyek növelik az agy acetil-kolin koncentrációját.

Agyelszívás

Az Alzheimer-kór az időskori szellemi leépülés egyik leggyakoribb oka. Nagy-Britanniában mintegy 500 000 embert érint. Hatvanöt év felett húszból egy, nyolcvan fölött pedig öt emberből egy szenved benne. A kór azonban nem kizárólag az időseket támadja meg, Nagy-Britanniában közel 19 000 Alzheimer-kóros ember 65 év alatti. Magyarországon mintegy 100-150 000 Alzheimer-kóros beteg él.

Pár évvel ezelőtt még semmilyen gyógymódot nem ismertek a kór ke­zelésére. Majd az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hi­vatal (FDA) engedélyezte a takrin-hidroklorid alkalmazását. Ez a gyógy­szer bizonyítottan lelassítja a betegség előrehaladását oly módon, hogy megőrzi az agy acetil-kolin szintjét. A szer hátránya, hogy méregként hat a májra, így minden bizonnyal erőteljesen károsítja azt.

Jelenleg más gyógyszerek fejlesztése is folyamatban van. Ezek álta­lában szintetikus szerek. A gyógyszercégek, valamint az FDA mostanában nem a gyógynövényekben rejlő hatékony vegyületeket vizsgálják, azokat, melyek megakadályozhatják az acetil-kolin lebomlását.

Alzheimer-kór elleni gyógynövények

Szerencsére a korpafű mellett más gyógynövények is léteznek, amelyek hatásosnak mutatkoznak e pusztító betegség megelőzésében és kezelé­sében.

3 levélIndiáncsalán (Monarda-fajok)

Indiáncsalán gyógynővény

Az indiáncsalánban található karvakrol nevű jótékony hatású vegyületről osztrák kutatók kimutatták, hogy segít megakadályozni az acetil-kolin lebomlását. Az indiáncsalán emellett timolt is tartalmaz, amely ugyancsak gátolja az acetil-kolin lebomlását.

Az indiáncsalán vegyületeinek egy része, úgy tűnik, képes átlépni az ún. vér-agy gátat. Normális működés esetén a védő szerepet betöltő vér­agy gát megakadályozza, hogy a vérből káros anyagok jussanak az agy szö­veteibe. Mivel azonban ez a vér-agy gát időnként túl jól működik, a segítő hatású gyógyszereket is távol tarthatja az agytól. Úgy tűnik azonban, hogy az indiáncsalán vegyületei képesek átlépni ezt a nagy vízválasztót, s ez egyben azt is jelenti, hogy ezeknek a vegyületeknek akkor is lehet po­zitív hatásuk, ha sampon vagy testápoló szer formájában használja azokat.

S ha ez így van, a hajamat – sőt akár az agyamat – tenném rá, hogy az indiáncsalán-sampon legalább olyan hatásos, mint a takrin-hidroklorid. Emellett biztonságosabb, olcsóbb, s nem terheli meg a májat.

Indiáncsalán-sampon nem kapható készen, de saját kezűleg könnyen elkészíthető. Csupán adagoljon néhány csöpp indiáncsalán-tinktúrát ked­venc gyógynövénysamponjához!

3 levélRozmaring (Rosmarinus officinalis)

rozmaring

Kutatások bizonyítják, hogy a szervezetben előforduló, igen reakcióképes oxigén-szabadgyökök olyan károsodást idéznek elő, amely szerepet játszik az Alzheimer-kór kialakulásában. Ha ez így van, a rozmaring hatásos kell, hogy legyen, mivel a növény tartalmaz többféle antioxidánst, vagyis olyan vegyületeket, amelyek megakadályozzák a szabad gyökök képződését. Ezek között van egy különösen hatásos antioxidáns, nevezetesen a rozmaringsav.

A rozmaring jó néhány olyan vegyületet tartalmaz, amely a kutatá­sok szerint megakadályozza az acetil-kolin lebomlását. Nem meglepő, hogy az aromaterapeuták szintén a rozmaringolajat ajánlják az Alzhei­mer-kór kezelésére. (Ajánlják még a citromfű-, az édeskömény- és a zsá­lyaolajat is.)

A rozmaringot már régóta mint emlékezetjavító gyógynövényt ismerik, mi több, időnként az emlékezet növényének is nevezik. Azt gondolom, hogy a rozmaringsamponnak, a rozmaringteának és a rozmaringos fürdőnek – a takrinhoz és a huperzinhez hasonlóan – Alzheimer-kór ellenes hatása kell, hogy legyen.

Ehhez csatlakozik az a jó hír, hogy a javasolt rozmaringos kezelés valamennyi formája kellemes élményt nyújt. Ezért a kezelés kipróbálása akkor sem okoz semmilyen kárt, ha tévedek. Ha pedig igazam van, annál jobb.

A rozmaring vegyületei közül – amelyek az acetil-kolin lebomlását akadályozzák – jó néhány felszívódik a bőrön keresztül, s egy részük a vér-agy gátat is átlépi. Ily módon a rozmaringsampon tartós használata ugyanúgy segíthet az agy acetil-kolinjának megóvásában, mint a takrin. Rozmaringos gyógynövény­sampon készen is kapható, de saját kezűleg is elkészíthe­ti, ha kedvenc gyógynövény samponjához néhány csepp rozmaringtinktúrát csepegtet.

kettő levélBrazildió (Bertholettia excelsa)

Brazildió

A kutatók vizs­gálták egyrészt az acetil-kolin-lebomlás megakadályozá­sának lehetőségeit, és azokat a gyógymódokat is, amelyek segítségével a betegből hiányzó kolin, azaz az acetil-kolin építőeleme pótolható.

Kolint tartalmaz például a lecitin, s ismereteim szerint a brazildió a leggazdagabb lecitinforrás (szárazanyagának akár tíz százalékát is elér­heti). Vannak más növényi eredetű táplálékok és gyógynövények is, ame­lyek bőséges mennyiségű lecitint tartalmaznak. Közéjük tartozik (csökkenő hatékonysági sorrendben) a gyermekláncfű virága, a mák, a szójabab és a mungóbab.

Számos olyan növény is van – köztük a görögszéna és a pásztortás­ka -, amelyben maga a kolinvegyület található. Kisebb mennyiségben az alábbi növények, illetve gyógynövények is tartalmaznak kolint: orvo­si pemetefű, ginszeng, tehénborsó, borsó, mungóbab, szivacstök, lencse, kínai angyalgyökér (Radix angelica sinensis).

Néhány kutató magas kolin-, illetve lecitintartalmú táplálékot adott Alzheimer-kóros betegeknek. Az első eredmények sikerrel kecsegtettek, a legújabb vizsgálatok viszont nem mutatták ki az emlékezet jelentős ja­vulását. Én azonban továbbra is bízom abban, hogy a kolin- és a lecitin- tartalmú ételek fogyasztása segíthet.

kettő levélFűzfa (Salix-fajok)

Fűzfa

Némely kutatás szerint azoknál a betegeknél, akik sok gyulladásgátló gyógyszert szedtek ízületi betegség ellen, ritkáb­ban lépett fel Alzheimer-kór. Amennyiben ezek a gyógyszerek segítettek az Alzheimer-kór megelőzésében, akkor a fűzfakéreg, vagyis az aszpi­rintartalmú gyógynövény, szintén hatásos kell, hogy legyen a betegség meg­akadályozásában. Vigyázzon azonban, amennyiben allergiás az aszpirin­re, valószínűleg az aszpirinhez hasonló gyógynövényeket is kerülnie kell!

Shopping Cart
Scroll to Top