Keresés
Close this search box.

Alvászavar

alvászavar

Olyan világban élünk, ahol kevés idő jut az alvásra. Világszerte az embe­rek mintegy 50%-a szenved rendszeres alvászavaroktól, és sokan szednek receptre kapható nyugtatót, illetve altatót. Ez összességében meglehetősen sok altatótablettát jelent. Magyarországon mintegy 500 000 ember küsz­ködik alvászavarral.

Az álmatlanság tág fogalom, amely az alvászavar valamennyi formá­ját magában foglalja, így a nehéz elalvást, a gyakori éjszakai felébredést vagy a túl korai ébredést.

Alvászavar elleni gyógynövények

A szintetikus alvászavar elleni szerek hatásosak, de függőséget alakíthat­nak ki, és felborítják az alvás természetes ciklusát. Nem okozok megle­petést, ha azt mondom, jómagam inkább a természetes gyógykészítményeket kedvelem. Ezekből több is létezik.

3 levélCitromfű (Melissa officinalis)

citromfű

A citromillatú mézfűként és melisszaként is ismert citromfüvet az alvás elősegítésére és gyomornyugtatóként egyaránt ajánlja a német kormány tudósokból álló tanácsadó testülete, az ún. E-Bizottság, amely az amerikai FDA-hoz hasonlóan a gyógy­növények biztonságáról és hatékonyságáról közöl véleményt. Az altató ha­tás nagyobbrészt a növényben lévő, terpéneknek nevezett vegyületcsoportnak köszönhető. Más növényekben – pl. a borókában, a gyömbérben, a ba­zsalikomban és a szegfűszegben – hiába található nagyobb mennyiség e vegyületekből, nincs közöttük egy sem, amelyben ugyanaz a vegyületkombináció lenne, mint a citromfűben, ezért egyikük sem használható altatóként.

Készítsen teát kettő-négy teáskanálnyi szárított gyógynövényből és egy csészényi forrásban lévő vízből!

3 levélMacskagyökér (Valeriana officinális)

macskagyökér

Az E-Bizottság szerint egy-két teáskanálnyi szárított macskagyökérből készített tea közvetlenül lefekvés előtt elálmosít. Mi több, a bizottság olyannyira hatékonynak íté­li a teát, hogy fogyasztását naponta több alkalommal is ajánlja nyugtalan­ság, szorongás és idegesség ellen.

A macskagyökérnek meglehetősen visszataszító a szaga és az íze, ezért a tea helyett szedheti tinktúra vagy kapszula formájában is. Az Egyesült Királyságban több mint 80 olyan recept nélkül kapható altató van forgalomban, amely macskagyökeret tartalmaz. Hogy miért? Mert hatásos. Egy kísérlet során 160 mg macskagyökér- és 80 mg citromfűkivonat együttes al­kalmazásával ugyanolyan erős altató hatást értek el, mint a benzodiazepinek egyik tagjának szokásos adagjával. Itt meg kell jegyeznem, hogy a diazepam- tartalmú nyugtatót nem a macskagyökérből (vale­riana) nyerik. Gyakori tévedés, hogy a kettő kapcso­latban áll egymással.

A vényre kapható altató és szorongásoldó gyógyszerekkel ellentétben a macskagyökér nem idéz elő függőséget, sőt „másnaposságot” sem okoz, mint ahogy e tünetek a váliumcsoport gyógyszereinél fennállnak. Néhány általam tisztelt természetgyógyász azt java­solja, hogy álmatlanság ellen lefekvés előtt fél órával igyunk macskagyökérteát. Mások 150-300 mg (0,8% valeriánsav-tartalmú) kivonat bevételét ajánlják. Jómagam azt gondolom, mindkét módszer hatásos.

A macskagyökér kapcsán szeretném újból hangsúlyozni azt a meggyő­ződésemet, hogy a természetes gyógyításban a teljes növényi kivonatok alkalmazásának gyakran több haszna van, mint a gyógyszeripar által reklámozott, gyógynövényszármazékokból létrehozott „csodaszerek” sze­désének. A tudósok évekig azt hitték, hogy a macskagyökér altató hatása csupán két összetevőjének, a valepotriátoknak (valtrát) és a bornilésztereknek köszönhető. Egy újabb keletű olasz kutatás azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a növény más vegyületei – a valeranon és a keszilészterek – ugyancsak hozzájárulnak az altató hatáshoz. Mára tehát bebi­zonyosodott, hogy a macskagyökér különböző alkotóelemei együttesen fej­tik ki hatásukat.

kettő levélÉszak-amerikai golgotavirág (Passiflora incarnata)

golgota virág

Az E-Bizottság szerint ez a növény enyhe nyugtató. Elismert gyógyfüvészek világszerte egyetértenek ezzel, köztük például Steven Foster, köztisztelet­ben álló arkansasi gyógynövényszakértő és fotós, a The Encyclopedia of Common Natural Ingredients (A leggyakrabban előforduló természetes összetevők enciklopédiája) című könyv társszerzője.

Az Egyesült Királyságban mintegy 40 olyan, vény nélkül kapható nyug­tató készítmény kapható, amelyben golgotavirág vagy annak kivonata van. Az FDA betiltotta a golgotavirág használatát a vény nélkül kapha­tó altató hatású készítményekben, mivel nem látja bizonyítottnak bizton­ságosságát és hatékonyságát. Magát a növényt és tinktúráit azonban meg­vásárolhatjuk, és ezek használata is biztonságos. A friss vagy szárított golgotavirágot évszázadok óta sikerrel alkalmazzák idegfeszültség, szo­rongás és álmatlanság ellen.

kettő levélLevendula (Lavandula-fajok)

levendula

Örömmel értesültem, hogy az E-Bizottság alvászavar ellen a levendulát ajánlja. Brit kórházi beszámo­lókban olvastam, hogy az álmatlanságban szenvedő betegek fürdővizéhez vagy ágyneműjére levendulaolajt cseppentenek.

A levendulát az aromaterapeuták is kedvelik, akik sokféle betegség, többek között alvászavar esetén használják. A levendulaolaj bizonyos al­kotóelemei a sejtmembránra hatva megszakítják a sejtek egymás közötti kölcsönhatását. Az olaj hatóanyaga gátolja az ingerület terjedését, s ezál­tal csökkenti az ingerlékenységet, s ez altató hatást eredményez. Emellett fájdalomcsillapító hatása is van.

Legyen azonban óvatos, mert nem minden levendulafaj nyugtató ha­tású. Vannak közöttük olyanok, amelyek a rozmaringhoz hasonlóan, ser­kentő hatást fejtenek ki. Különösen igaz ez a széles levelű vagy spanyol levendulára. Levendulaolaj vásárlása esetén próbálja ki, hogy a vásárolt olaj nyugtató hatású-e vagy sem. Amennyiben aromaterapeutától vásárol­ja az olajat, közölje, hogy elalváshoz lesz rá szüksége. Ne feledje azon­ban, hogy az illóolajok kizárólag külsőleg alkalmazhatók!

Shopping Cart
Scroll to Top